מה מעידים בוגרי התוכנית להתמודדות עם חרדת בחינות

מכתבים מבוגרי התכנית "בחינות בראש שקט"

בחרנו להציג בפניכם אחדים מתוך מכתבי המשוב הרבים שהתקבלו אצלנו באתר, במרוצת השנים בהן פועלת התוכנית.
המכתבים, פרי עטם של מודרכים שסבלו בעבר מחרדת בחינות ברמה גבוהה, מעידים על שיפור משמעותי ביכולת ההתמודדות עם מבחנים ומצבי חרדה אחרים, בזכות התוכנית בחינות בראש שקט.
בהתאם לקוד האתי של מקצועות הטיפול, הוסרו מהמכתבים פרטיהם המזהים של הכותבים

עדי, סיימה תואר שני בהצטיינות יתרה:
"המטרות שהוצבו בתוכנית על ידכם הושגו. באופן כללי המטרות שלי היו דומות וגם הן הושלמו ואף יותר מכך. בהתחלה היכולת לקחת בפרופורציה היתה בלתי אפשרית עבורי. היום השימוש בכך רחב ביותר.
כמי שלומדת ועוסקת בתחום מודעות עצמית, היה מאוד מעשיר ומקדם לעבור שיעורים אלו. כולנו זקוקים לעבודה. הקורס תרם לי מאוד והבנתי אנשים רבים תוך הדגשה של הסיפור שלי. אשמח אם יפותחו תוכנית כאלו לתחומים נוספים. עבודה קוגניטיבית התנהגותית מאפשרת תובנות עמוקות. "

דריה, סטודנטית:
"בהתחלה היו לי ספקות בקשר לעזרה שאני יכולה לקבל מהתוכנית, כי ראיתי שהתוכנית בנויה ממפגשים שהם קריאה ותרגולים. לא ידעתי עד כמה התרגולים עוזרים באמת, ולא ידעתי אם בסוף ברגע האמת אני אצליח להשתמש בכלים שנותנים לי בתוכנית כדי להתמודד ביעילות עם החרדה. עם הזמן, במהלך התוכנית, המפגשים התחילו לעזור לי באופן משמעותי, ונתנו לי הרבה נקודות מחשבה, והתבוננות אחרת על דברים שקורים. לאט לאט, תוך כדי התרגולים והמשך המפגשים הגעתי לכל מיני תובנות, וראיתי שאם אני אאמין בתוכנית ובעצמי אני יכולה לשלוט בחרדה והכל תלוי בי. למדתי לשנות בעזרת התוכנית את המחשבות השליליות, למדתי להסתכל על דברים באור חיובי יותר, גם דברים שליליים שקורים לפעמים יש בהם משהו חיובי, ולמדתי לאזן את עצמי ואת המחשבות שלי. כעת, אני יכולה לומר שאני ניגשת בראש שקט למבחן, כמעט ללא חרדות ודאגות, ואני מודה על כל רגע שנרשמתי לתוכנית! תודה רבה על הכל!:) "

אהרון, סטודנט:
"… הצלחתי להפחית את רמת החרדה שהרגשתי לפני התוכנית. חוץ מזה קיבלתי כלים כיצד אפשר להתמודד עם החרדה בזמן שזה קורה ומה אפשר לעשות כדי להקל עליה. וזה חשוב כי אלה דברים שלא ידעתי אותם.
כפי שרשמתי בהתחלה – לפי דעתי התוכנית היא מעולה. ושוב תודה רבה. "

ספיר, סטודנטית:
"הגעתי לתוכנית זו ברגשות מעורבים, לא היה ברור לי לגמרי איך ממענה על שאלונים ותרגילי נשימה ודמיון אצליח לשנות את דפוסי התנהגות שלי ואתנתק מחרדת הבחינות, אך התוכנית מציעה משהו מאוד נוח ומזמין לסטודנטים: 1. היכולת לשלוט בזמני התרגול (השעות הימים) 2. העלות הכלכלית שלעומת פגישה עם אדם מקצועי הינה משהו שסטודנט ממוצע יכול לעמוד בו.

על אף שהייתי סקפטית, אני שמחה להודות שממפגש למפגש (ועתה, בראייה לאחור) התוכנית סייעה לי רבות להבין ולשים את האצבע על דפוסים וצורות מחשבה ששנים הייתי מקובעת עליהם ולא ראיתי בהם משהו חריג (או לא מצאתי בהם משהו שיכול להוביל לחרדת מבחנים או לתחושות הפיזיות והמנטליות שאני חווה).

נראה לי שמאז ומעולם הייתה בי חרדת בחינות. פשוט לא ידעתי על קיומה כי הייתי רגילה להצליח, אז החרדה לא התגלתה "במלוא תפארתה" אבל לאקדמיה ובמיוחד למוסדות מסוימים יש יכולת להעצים את התחושה ולזעזע את עולמך.

השילוב בתוכנית בין העבודה מול מחשב ללווי מרחוק של גורם אנושי הוא לדעתי שילוב מנצח.
ההתקדמות היא בקצב שלך ולפי הכללים שאתה מכתיב אבל אתה יכול להיות רגוע שמישהו מסתכל על מה שאתה עושה ושם לב לפרטים ולתשובות שלך.
אני לא יכולה לתאר עד כמה שמחתי לקבל בפעם הראשונה את תגובת המלווה שלי לדבריי. לא ידעתי בכלל שמישהו קורא את כל ההערות שאני רושמת. אני חושבת שאילולא התשובות של המנחה והערות שלו התוכנית הזו הייתה בכמה מונים פחות משמעותית עבורי. אבל באמת חקרתי וניתחתי והפכתי כל מה שלמדתי על מנת להבין איך אני יכולה לחזק את עצמי ואת התנהלותי באמצעות הדגשים והנקודות עליהן הצבתם זרקור – אמנם בחלק מהעמדות אני עדין מחזיקה אבל אני מודעת לכך שאני מחזיקה בהן ואלו לא עמדות שכל אחד מחזיק בהן ושייתכן שאם אני ארפה יהיה לי פשוט יותר.
סיום התוכנית הוא רק תחילתה של דרך – הדרך שלי למצוא איזון בחיים ולא לתת לזוטות להשפיע עלי כל כך, לא פיזית ולא מנטלית. עכשיו חוץ מההחלטה שאני רוצה לשנות משהו גם יש לי לא מעט כלים ביד שאני מקווה שיובילו אותי למקום טוב יותר.
אני חושבת שזו תוכנית מצוינת. חבל שאין מודעות גבוהה יותר אליה באוניברסיטאות ובתיכונים. אולי אפילו ראוי להמליץ לאנשים עם נטייה לחרדה בתיכונים לעבור את התוכנית הזו ובכך אולי לחסוך מהם את ההתמודדות עם הטמעת הכלים בזמן הלמידה באקדמיה.
אני מודה לכם על הכל ושמחה מאוד שהחלטתי לקחת חלק בתוכנית זו ובהחלט הייתי ממליצה ועוד אמליץ למכריי לנסות את התוכנית." 

אופק, סטודנטית:
"המטרה שהצבתי לעצמי הושגה במלואה ואני עדיין המומה מאופן החשיבה שלי ואיך שאני מקבלת דברים היום.
צורת החשיבה שלי השתנתה מקצה לקצה.
לדוגמא אם למשל פעם הייתי חושבת שכישלון זה "סוף העולם", היום אני רואה את הכישלון כשמשהו שמחשל אותי לקראת הבחינה הבאה.
כל בן אדם מגיע למצב שהוא נכשל בחיים, ומזה אני לומדת ושואבת את הכוח להמשיך.
החלטתי שאני מתכננת לי תוכנית לקראת שנה הבאה למקרה ואני לא אצליח בבחינה. התוכנית הצליחה להוריד את המשקל של הבחינה והייתי רגועה במהלך כל הבחינה.
מבחינתי הצלחתי בבחינה כי הצלחתי להתגבר על הפחדים ועל החרדות שלי ואני מרוצה מההישג הזה מאוד"

זאב, סטודנט:
"קודם כול ברמה הפסיכולוגית למדתי המון תיאוריות מעניינות ויותר מכך מחוברות למציאות.
ברמה הפרקטית לקחתי מהתוכנית טכניקות וכלים פרקטים להרגיע את עצמי ולשלוט בחרדות במחשבות מכשילות ובאופן כללי להרגיע את הגוף.
אני עוד לא ממש מעכל את השינוי העצום שחל בי. לא חשבתי שהשיפור ינוע לכאלה ממדים בפרק זמן לא כל כך ארוך.
והחלק היותר גדול שזה עוד נעשה דרך מערכת ממוחשבת. מדהים! פשוט אין מילים …"

אופק, סטודנטית:
"המטרה שהצבתי לעצמי הושגה במלואה ואני עדיין המומה מאופן החשיבה שלי ואיך שאני מקבלת דברים היום.
צורת החשיבה שלי השתנתה מקצה לקצה.
לדוגמא אם למשל פעם הייתי חושבת שכישלון זה "סוף העולם", היום אני רואה את הכישלון כשמשהו שמחשל אותי לקראת הבחינה הבאה.
כל בן אדם מגיע למצב שהוא נכשל בחיים, ומזה אני לומדת ושואבת את הכוח להמשיך.
החלטתי שאני מתכננת לי תוכנית לקראת שנה הבאה למקרה ואני לא אצליח בבחינה. התוכנית הצליחה להוריד את המשקל של הבחינה והייתי רגועה במהלך כל הבחינה.
מבחינתי הצלחתי בבחינה כי הצלחתי להתגבר על הפחדים ועל החרדות שלי ואני מרוצה מההישג הזה מאוד"

אורנה, סטודנטית:
"לפני מספר שנים נרשמתי לאתר מינוסטרס, כדי להפחית את רמת חרדת הבחינות שהייתה לי. כאשר הגעתי לאתר הייתי לקראת לימודים אקדמאיים, והחלטתי שאני חייבת לטפל בזה לפניי שאני מתחילה לצעוד במסלול האקדמי. אני חייבת לציין שאני מודה לכם על כל שלב בתוכנית, ועל זה שבאמת הפקתי מכך המון! אני רוצה לציין שסיימתי את התואר בהצטיינות!!
החיים באמת נראים אחרת.
כשאני מספרת לחברות שבעבר הייתי ממש חרדתית לקראת בחינות, הן אומרות שהן בכלל לא יכולות לתאר את זה. אני המרגיעה שלהן.
אז ממש ממש תודה על הכל!! אין לי מושג איך הייתי עוברת את התואר הראשון , אם לא הייתי מכינה את עצמי לפניי הלימודים בצורה אפקטיבית שכזו!!"

אלי, סטודנט:
 תמיד במהלך הלימודים שלי באוניברסיטה, הציק לי הקטע הזה שאני לומד ולומד ולא מצליח. נכנסו לי הרגשות כאילו אני בנאדם סוג ב', כאילו אני לא מתאים לתואר הזה, נכנסתי אפילו לדיכאון.
כשגיליתי את אתר minustress,  בהתחלה הייתי בספק, האם באמת אתר אינטרנט יעזור לי להתגבר על חרדת מבחנים.
חשבתי לוותר, חיפשתי מפגשים שיתקיימו פנים אל מול פנים, אבל ומצד שני – לא רציתי להיחשף, וכן ידוע שהמפגשים האלה עולים הרבה מאוד כסף.
— והינה העובדה – אני אחרי הקורס, ואני פחות חרד ובלי יותר מדי לחץ גופני ונפשי, לוקח את החיים בקלות, לא נכנס לחרדות, לא דוחה דברים מייאוש, פשוט מתמודד. ואני מקווה מאוד שהרגיעה הזאת תמשיך גם בתקופת הלימודים והמבחנים שתהיה לי בעתיד. "

עידו, תלמיד פסיכומטרי:
"רציתי להודות לכם על התוכנית המושקעת והפורייה.
האמת היא שבהתחלה הייתי די סקפטי. אבל נתתם לי ה-מ-ו-ן!
תודות לכם, חל אצלי שיפור עצמי, מחשבתי. אגלה סוד, אני לא חווה רק חרדות בחינות…
הכלים שנתתם לי פה הם ממש מתנה לחיים.
תוכנית
"בחינות בראש שקט" עזרה לי מאוד לראות תפישה אחרת לחיים. אומרים שדפוסים/עמדות יסוד לא יכולים להשתנות. אך בעקבות התוכנית יש לי סל נרחב של כלים להתמודד עימם בעת מצוקה.
אני באמת מקווה שהתוכנית תהיה בהישג יד לכל אדם השרוי בבעיה.
דבר נוסף: מאוד חשוב שיפותחו
תוכניות מסוג זו לבעיות אחרות – בעיקר לדיכאון – שתהיה מונגשת במחיר מוזל לכל נפש. תוכנית כזו תהיה מועילה מאוד!…בעיקר במקומות בהם אין היצע נרחב של פסיכולוגים וגם מחמת הבושה.
תודה! "

ליאורה, סטודנטית בת 25:
 "… מדהים איך תמיד ידעתם לשים את האצבע ולתאר כל מחשבה, תחושה גופנית, שעוברת עלי (ועל אחרים), והצלחתם לתת עצה מועילה לכל אחת מהן. התרשמתי מכך בכל פעם מחדש ונוכחתי במקצועיות של התכנית ועל כך אני מאוד שבעת רצון.
תודה לכם שנתתם לי ליווי במהלך השנה הראשונה והחשובה כל כך של לימודיי באוניברסיטה, לימדתם אותי הרבה על עצמי ונתתם לי כלים שישמשו אותי להמשך חיי. לא יכולתי לבקש תכנית טובה יותר המתאימה לצרכי ולאורח חיי.
העלות הנמוכה של התוכנית היא בגדר מתנה עבור המשתתפים. הרי בכל מקום אחר, עזרה אף פחות מקצועית, הייתה עולה הרבה יותר כסף ועל כן, אני מודה לכם. בהצלחה בעבודתכם החשובה."

נווית, בת 23, סטודנטית ישראלית מחו"ל:

I want to write to you to tell you how highly I regard the program. It is a phenomenal program! As soon as I began the first few sessions, I fell in love with the program. I honestly can't thank you enough for the program. It has definitely changed my life, and I'm not exaggerating! I feel that I simply have to write to you to thank you and to let you know that you have designed a wonderful program! It has helped change my perspective in relation to exams, and has given me useful tips on how to relax when I get stressed. It's a miracle!!! In fact, I thought that the advice and exercises in the program were so fantastic that I have adapted them to other areas of my life! I find them extremely helpful! Thank you and good luck with the program

חגי, מתבגר, בן 16, סיים את התוכנית בכיתה י':
"אני מאוד מאוד, מאוד מודה לכם על העזרה ועל התמיכה. פשוט נהדר. אני לא יודע איך להודות לכם.
אני מרגיש ממש שונה במבחנים. העזרה שלכם פשוט ענקיתתת.
תודהה רבהה !!!! "

לורי, בת 25, סטודנטית לתואר ראשון:
"… המטרה שהצבתי לעצמי הושגה במלואה. לפני הבחינה הייתי רגועה, למדתי היטב ואכן הציון בא לידי ביטוי בהתאם. בנוסף לכך, למדתי לא לחשוב, או לפחות להמעיט בחשיבות המחשבות הקטסטרופאליות הרבות שהיו לי לפני כן, כאשר חשבתי על מה יקרה אם לא אצליח בבחינה.
לגבי התכנית – היה מאוד חווייתי. תחילה היו לי ספקות לגבי המידה בה תכנית זו תוכל לעזור לי אך במהרה גיליתי שאפילו הרבה יותר נוח לי אישית וקל לי להתכתב לגבי רגשותיי מאשר לפרוש אותן מול אדם היושב מולי.
עזרתם לי מאוד! "

הגר, בת 22, סטודנטית לתואר ראשון
"… התוכנית עזרה לי המון. היא הצליחה לעזור לא רק לחרדות הבחינה שלי אלא לחרדות שלי בכלל – אין יותר התקפי חרדה – הם בשליטתי המלאה! אני ממליצה עליה בכל פה לכל אדם.
המטרה שהצבתי לעצמי – להיות רגועה יותר במה שנוגע ללמודים – אכן מומשה במלואה. אני מרגישה בטוחה יותר בעצמי, אני פחות משווה את עצמי לאחרים (שזה אחד הגורמים ללחץ – הרי כל אחד הוא לעצמו אי אפשר להשוות בין אחד לשני).
למדתי שאם אני באמת לומדת (ולא מחפשת תירוצים למה אני לא יכולה ללמוד) אני באמת מצליחה ללמוד. למדתי לעשות סדרי עדיפויות, למדתי לסיים דבר
דבר ולא לבלבל ולהתבלבל. למדתי שאם בכל זאת מתחיל לחץ, אני עוצרת… נושמת… וחושבת מה לא טוב, מה מלחיץ אותי, וזה ישר עובד – הלחץ יורד כמעט לחלוטין.
כעת הלמידה שלי טובה יותר ואני מגיעה רגועה יותר לבחינה. בגלל שהמתח ירד באופן משמעותי, התפקוד שלי בבחינות הרבה יותר טוב (ועל זה יכולים להעיד הציונים שקיבלתי הסמסטר).
ובסופו של דבר, תקופת הבחינות בסמסטר שעבר – אפשר להגיד
שהיתה אפילו מהנה. היה לי כיף להתמודד עם עצמי, היה לי כיף לצפות לתוצאות שלא אכזבו.
אני חושבת שיש יתרון עצום "לפסיכולוג" דרך האינטרנט.
מוצאת בהזדמנות זו זמן מצוין להודות שוב לכולכם על השינוי המדהים שהצלחתם לחולל בי."